Az aranykorona a termőföldek minőség szerinti osztályozása. Erre az értékmeghatározásra többek között szántófölddel való ügyintézés során lehet szükségünk. Honnan lehet kideríteni, hogy egy terület hány aranykorona értékű és mit jelent ez pontosan?
1875-ben született meg hazánkban az első olyan törvény, amely különbséget tett föld és föld között, 1850-ben pedig létrejött a földadó. 1927-ig Magyarország fizetőeszköze volt ez. A történelem során fizetőeszközeink többször is lecserélődtek, ennek ellenére a földterületek minősége még mindig aranykoronában van meghatározva.
Milyen értéknek felel meg ma egy aranykorona?
Az aranykoronában kifejezett érték a termőföldeket érinti, melyeket 1-től 100-ig osztályoznak annak minősége alapján. Szerencsés esetben a földtulajdonos termőföldjének minősége jó, de értékmeghatározás szempontjából az is fontos, hogy mennyire. 18 Ak/hektártól minden föld jó minőségű, ám kiválónak csak a 25 aranykorona feletti termőföldek minősülnek. Az osztályozásba a környezeti tényezőket (éghajlat, domborzat, víz) is beleszámítják.
A Magyarország területén található földek hektáronként átlagosan 19 aranykorona értékűek. Egy gigantikus méretű földterület tehát még nem biztos, hogy magas értékű, mert a telek értékét a föld minősége is nagyban meghatározza.
De mit takar az elnevezés?
Az aranykorona, azaz a “kataszteri tiszta jövedelem” meghatározása többek között a földminősítés részletes szabályairól szóló 47/2017. (IX. 29.) FM rendeletben is megtalálható.
Leegyszerűsítve úgy is fogalmazhatnánk, hogy az aranykorona az ingatlanokhoz hasonlóan egy “hasznos alapterület“. Hagyományos értelemben egy lakásban sem hasznosítható minden négyzetméter, ha abból még le kell vonni a lépcsőt, vagy a tetőtéri csapott falrészeket. Az aranykorona esetében hektárnyi egységet figyelembe véve értékelendő a földminőség.
Egy földterület lehet sziklás, vagy kevésbé termékeny, azaz nem hasznosítható. Kérdés, hogy mit szeretnénk kezdeni a földünkkel. Az aranykorona értéke elsősorban gazdáknak érdekes, akiknek nem mindegy, hogy milyen minőségű a föld, amelyet termeléshez kívánnak használni. Előfordulhat, hogy egy magas aranykorona értékkel bíró, kis darabka föld többet ér, mint egy jókora szántó, vagy legelő.
Kitől kérjünk segítséget a terület értékének meghatározásában?
A korona a termőföldek nyilvántartásában játszik fontos szerepet. A szántóföldekről és a földtulajdonosokról szóló adatokat a földhivatalban tartják nyilván. A terület minősége fel van tüntetve a tulajdoni lapon, ám az évek múlásával a földek minősége változhat, azt a művelési ágból kivonhatják, vagy megváltoztathatják.
Ne érje be a mesebeli fele királysággal! Ha szeretné értékesíteni, vagy bérbe adni földterületét, ne féljen segítséget kérni egy értékbecslő szakembertől! Ha a termőföld értéke mellett saját tulajdonú földterülete valódi, opcionális piaci értékével is szeretne tisztába lenni, keressen fel egy ingatlan értékbecslőt!
Párom édesapjáé volt vas megyében 1036m3 egy 10926m3-es területből, ami külterületi, fásított területként van feltüntetve . A tulajdoni lapon 1,53 AK szerepel az összesre. Létezik, hogy csak ennyi?
Kedves Valéria!
Hasonló tartalommal nemrég megválaszoltam a grandeingatlan.hu oldalon feltett kérdését. A tulajdoni lapot nem ismerem, de az ott részletezett aranykorona értéket javaslom elfogadni. A hasonló jellegű ingatlanoknál reális az ilyen mértékű AK érték.
Köszönöm a kérdést!
Lippai Zsolt
Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni arra vonatkozólag hogy többed magammal örököltem egy 28 AK 84 filléres legelőt,aminek tulajdoni hányada:420/11936.
Kérdésem az lenne hogy mivel az én részem:105/11936 van e értelme esetleg eladni és meghatározható az értéke hogy mennyit ér?Illetve mivel van még számomra ismeretlen tulajoni hányaddal rendelekző fél mi ilyenkor a teendő?
Köszönettel:Marton-Győri Gabriella
Kedves Gabriella!
A jelzett tulajdoni hányadok meglehetősen kis területeket takarnak. Vélelmezem, hogy a közös tulajdon megszüntetése volna a cél és valamely tulajdonos fizetne a területért. Eladni lehetséges és javaslom is, amennyiben nem terveznek a termőfölddel a későbbiekben foglalkozni. Internetes termőföld hirdetményekből tájékozódhatnak a területen jellemző legelő árakról.
Köszönettel a kérdésért:
Lippai Zsolt