Amikor ingatlan eladására kerül sor, a nyugodt, felkészült ügyintézés érdekében (például az átfutási idők miatt) érdemes a szükséges papírokat jó előre, még a hirdetés feladása előtt beszerezni! Az adásvételi szerződés kötelező mellékletéhez, az energetikai tanúsítványhoz például helyszíni felmérésre lesz szükség, amihez időpont egyeztetés szükséges. A tanúsítvány megléte kötelező, ugyanakkor nem tudhatjuk, hogy az energetikai besorolást végző szakember mikorra tud időpontot adni, ezért ezt a papírt érdemes elsők között elintézni.
A többi papír viszonylag hamar beszerezhető, de ha a ház nem tehermentes, akkor további dokumentumokra lesz szükség! Az ingatlan tehermentességéről a tulajdoni lapon tájékozódhat!
Fontos papírok ingatlan adásvételhez
A tulajdont és tulajdonosát megnevező tulajdoni lap
Hazánkban minden ingatlan egy nyilvántartó adatbázisba kerül. A tulajdoni lap fontos jogi információk mellett tartalmazza a tulajdonos nevét és az ingatlan terheit. A tulajdoni lap másolata évente két alkalommal díjmentesen letölthető az ügyfélkapun keresztül. Ez egy nem hiteles másolat, de ingatlan eladáshoz elegendő. Ha nincs még ügyfélkapu regisztrációja, akkor itt egyúttal érdemes elintézni a legtöbb online hivatali ügyintézéshez szükséges ügyfélkapu regisztrációt is. A regisztráció mindössze pár perc, de a jövőben nagyban megkönnyíti és meggyorsítja hivatalos ügyeinek intézését.
A tulajdonos igazolására a vevőjének van szüksége, ezért neki elég a netről letölthető másolat, de az ügyvédnek hiteles dokumentumokra lesz szüksége! A hiteles, papír alapú dokumentum a Kormányablakban igényelhető.
Ha az ingatlan nem tehermentes, arról a vevőt tájékoztatni kell. Ezt nem lehet eltitkolni, hiszen az adásvételi szerződéshez kötelezően csatolni kell egy adásvételkor érvényes energetikai tanúsítványt és a tulajdoni lapot. A tulajdoni lapon minden lehetséges jelzáloghitel, haszonélvezeti jog és további jogi információk vannak feltüntetve, így az ingatlan terhei az eladó és a vevő számára is nyílt információk.
Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan szintén értékesíthető, ám egy haszonélvezeti jogról történő lemondó nyilatkozattal biztosabb a vásárlás. Jelzáloghitel esetén szintén egy nyilatkozatra lesz szükség, melyben a bank a felvett hitel részleteit és jelenlegi állását igazolja.
Az ingatlan energiaszükségletét kimutató energetikai tanúsítvány
Az energetikai tanúsítványt az eladónak kötelező csatolni az adásvételi szerződéshez. Olyan okiratról beszélünk, amelyet kizárólag engedéllyel rendelkező energetikai szakemberek állíthatnak ki. A tanúsítvánnyal az ingatlan egy nagy betűvel jelzett energia besorolást kap, amely az ingatlan várható éves energiafogyasztását jelöli. Amennyiben energetikai tanúsítványra van szüksége, keressen minket bizalommal!
Ami még az ingatlan eladáshoz szükséges lehet
Alaprajzzal és közüzemi számlákkal még nagyobb bizalmat szerezhet a vevőnél, hiszen minél nagyobb a rálátása az Ön portékájára, annál könnyebben jön meg a kedve a vásárlásra!
Végezetül a legalapvetőbb okmányokról se feledkezzen meg! Személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya. A pandémia ideje alatt kisebb gondunk is nagyobb volt annál, mintsem hogy megújítsuk az igazolványunkat. Az ingatlan értékesítéséhez azonban szükség lesz az okmányokra, ezért ellenőrizze ezek érvényességét is!
Tisztelt Hölgyem/ Uram!
Mennyire okozhat gondot olyan ház megvétele ahol a vizet a szomszédból kapja az ember?
Van valamiféle számláló de nincs saját vízóra kialakítva?
Kedves Cecília!
A helyi vizes szolgáltatót kell megkérdezni a szóba jöhető megoldásokról. Vélelmezem, hogy egy vízbekötés maradhat, de az két ágra oszlik, ahol órákat helyeznek el, így vita nélkül lehetséges a szomszédos ingatlan vízfogyasztásának mérése is. A vételt egyébként nem befolyásolja, nincs tiltva. Hitelfelvétel esetében viszont lehet elutasítás a vége. Mindenképpen az a jobb megoldás, ha van saját órája az ingatlannak.
Szép napot kívánok!
Lippai Zsolt
Tisztelt Lippai Zsolt!
Házeladás előtt vagyunk, alaprajzot kérnek, kérdésem, hogy elegendő lehet-e, ha elkészítjük a méretarányos rajzot, és a térkép másolattal együtt átadjuk?
Köszönettel: Szabó Ottó
Kedves Ottó!
Nem írta, hogy ki kéri az alaprajzot, ezért feltételezem, hogy a vevő bankjának van rá szüksége. Egy méretarányos, akár kézzel rajzolt alaprajz elég, a térképmásolatot a bank általában lekéri. Szerintem ha ennyit megtesz a vevőnek, az bőven elegendő. Alapesetben egyébként a bank által kijelölt értékbecslő kötelessége az ingatlan bemutatása, többek között alaprajz készítésével. (Nem is gondolná, milyen Móricka rajzokkal találkozom én is egy hitelfedezet esetén!)
Szép napot kívánok!
Lippai Zsolt
Tisztelt, Lippai Zsolt!
Szeretnék megvásárolni egy külterületi telket amin van egy épület. (művelési ág: kert; kivett rész présház). Nincs kerítés a telek körül. Ha kerítést szeretnék körbe, akkor ki kell méretni a területet ha jól tudom. A kérdésem az lenne, hogy az eladónak kell-e kiméretni a telket eladás előtt vagy az majd az én feladatom lesz a későbbiekben?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel, Jobbágy Zsolt
Kedves Zsolt!
Külterületen a telkek elkerítése nem feltétlenül szükséges, gyakran csak egy-egy karó jelzi a mezsgyét és van, ahol csak az udvart határolják el. Belterületen az OTÉK szabályozza a kialakítás lehetőségeit, külterületen ez már kevésbé behatárolt, inkább a környékbeli szokások alakítják ki. Ha a szomszédos ingatlanoknál van ilyen és általános a kerítés alkalmazása, úgy javaslom, használja az áralkunál a hiányát és a költségeket próbálja meg alku tárgyává tenni. A kerítés hiánya is lehet értékcsökkentő tényező. A földmérő műszerrel méri ki a sarokpontokat és színesre festett karókkal mutatja az irányt. A költségeket megegyezés alapján kell viselni. Eladó és vevő dönt erről. Biztosan meg fognak tudni állapodni.
Köszönöm a kérdést, szép napot kívánok!
Lippai Zsolt
Szeretném kérdezni hogy a villanyvezetékek állapotáról nem kell valami igazolás? Biztonsági áramkapcsoló jelenléte?
Kedves Noémi!
A villamos vezetékek állapotáról szól igazolás, szakvélemény nem része az adásvételnek. Ilyet ügyvéd, földhivatal nem fog kérni. Okos, előrelátó gondolatnak tartom egy villamos biztonsági felülvizsgálat elkészíttetését vétel előtt. Egy régebbi ingatlan esetében majdnem biztos, hogy a vezetékek, szerelvények már csere érettek, ha egyelőre megfelelően is működnek. Ilyenkor gyakran javaslatot tesz a villamosmérnök a vezetékeken felül az óra cseréjére is. Költsége méret függő, de többmilliós tételről is beszélhetünk, ugyanakkor elkészültét követően nyugodtan alhatunk, nem kell tartani elektromos meghibásodástól.
Köszönöm a kérdést, szép napot kívánok!
Lippai Zsolt